Vadum byder på aktiviteter for alle aldersgrupper i de kommende dage. Tirsdag kan du fordybe dig i lokalhistorien med film og fortællinger ved Hans Flou, mens torsdag tilbyder sportsentusiaster blandt de unge en lejlighed til at deltage i fodboldtræning med Biersted IF.
På tirsdag kan du besøge Nørhalne Sognegård, hvor den pensionerede politibetjent Hans Flou viser filmen "Slotte og herregårde ved Lille Vildmose". Filmen tager dig med til fire herregårde omkring Lille Vildmose og Tofte Skov, hvor du kan opleve både historiske bygninger og et rigt dyreliv. Undervejs i filmen kan du nyde kaffe og brød mod betaling.
Tidspunkt: Tirsdag 4. november 2025, kl. 19:00
Sted: Nørhalne Sognegård, Bygaden 10, 9430 Vadum
Entré: Billetpris ikke angivet, kaffe og brød til 30 kr
Torsdag er der mulighed for eleverne blandt de unge at deltage i fodboldtræning på Nørhalne Stadion. Biersted IF inviterer til gratis prøvetræning for deres 13-mands turneringshold i liga 4. Holdet træner fast torsdage i Nørhalne med masser af fokus på fodbold og sammenhold.
Tidspunkt: Torsdag 6. november 2025, kl. 16:30-18:00
Sted: Nørhalne Stadion, Gustav Zimmersvej 29, 9430 Vadum
Entré: Fri entré
Tilmeld gratis prøvetræning
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.